Zwróciłem się do ZDMiKP z wnioskiem o naprawienie programu sygnalizacji na ulicy Rejewskiego przy skrzyżowaniu z drogą wewnętrzną C.H. Auchan. Problem dotyczy sygnalizacji na wyjeździe z parkingu w kierunku Fordonu oraz przejścia dla pieszych przez ulicę Rejewskiego. W momencie gdy kierowcy w tym miejscu mają zielone światło przez ok. 42 sekundy, zielone światło dla pieszych w tym samym czasie świeci się tylko 18 sekund. Po tym czasie piesi muszą już oczekiwać na kolejny cykl, mimo że samochody nadal wyjeżdżają z parkingu i na przejściu dla pieszych nadal mogłoby być zielone światło. Tak krótki cykl zielonego światła dla pieszych nie ma żadnego uzasadnienia, ponieważ w czasie wyjeżdżania samochodów z parkingu Auchan w kierunku Fordonu wszystkie pozostałe relacje mają czerwone światło. Wydłużenie czasu zielonego światła dla pieszych nie wpłynie więc na przepustowość skrzyżowania.

 

Problem dobrze ilustruje poniższy film.

 

 

Zdemontować przyciski

Jednocześnie zawnioskowałem o demontaż lub wyłączenie przycisków wzbudzania sygnalizacji dla pieszych na tym skrzyżowaniu. Przyciski w tym miejscu naprawdę niczemu nie służą.

Aktualny program sygnalizacji dopuszcza ruch pieszych wyłącznie w sposób niekolizyjny z samochodami i wyłącznie w czasie, gdy nie zakłócają ruchu samochodów- pierwszy przypadek opisałem powyżej, drugi to przechodzenie pieszych przez przejścia na wlocie/wylocie z parkingu. W tym przypadku piesi otrzymują zielone światło jedynie, gdy zielone światło mają samochody jadące prosto ulicą Rejewskiego. Tak więc przyciski w żaden sposób nie wpływają na zmianę programu sygnalizacji, która miała by niekorzystny wpływ na przepustowość ulicy w tym miejscu. Wadą przycisków wzbudzania sygnalizacji jest też fakt, że wystarczy, że pieszy „spóźni się” z wciśnięciem przycisku o sekundę i już zielone światło się nie załączy w danym cyklu – pieszy musi oczekiwać prawie półtorej minuty na kolejny cykl.

 

Gdzie jeszcze?

Gdzie jeszcze na terenie naszego miasta tak absurdalnie działa sygnalizacja świetlna? Gdzie jeszcze przyciski wzbudzania sygnalizacji są zbędne i jedynie utrudniają życie pieszym? Piszcie!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • nine − 1 =