W tym roku po raz drugi wspieram Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wystawiając przedmioty na licytację. A Wy, drodzy czytelnicy, dzięki wzięciu udziału w licytacji możecie pomóc w tej szczytnej zbiórce. Zobaczcie, co przygotowałem w tym roku.

Książka „Który stawał na wysokości zadania” – David Lodge

Sfabularyzowana biografia Herberta George’a Wellsa. H.G. – tak nazywali go najbliżsi – Wells, ongiś niezwykle poczytny pisarz, „człowiek, który wymyślił Jutro”, u schyłku dnia przygląda się swemu obfitującemu w ciekawe wydarzenia, książki i kobiety życiu. Od mało obiecujących początków, kiedy to ledwo się utrzymywał z pensji nauczyciela, po gwałtowny sukces pisarza obdarzonego proroczą wyobraźnią, sukces, który wyniósł go na szczyty obcowania z brytyjską socjetą artystyczną i polityczną. Od flirtu z socjalizmem po żarliwe wcielanie w życie idei wolnej miłości, co owocowało wieloma związkami, nie tylko małżeńskimi, i wieloma… skandalami.

 

Książka „Globalia” – Jean Rufin

Akcja powieści, wyraźnie nawiązującej do słynnego dzieła Orwella Rok 1984, toczy się w bliżej niesprecyzowanych latach drugiej połowy XXI wieku. Globalia to demokracja doskonała, państwo zapewniające równość i bezpieczeństwo wszystkim obywatelom. Skryte pod szklanymi kopułami, odizolowane od świata zewnętrznego (nie-stref) i żyjących tam ludzi, nazywanych terrorystami – w istocie kraj totalitarny. Każdy może tu robić, co mu się podoba – pod warunkiem, że nie wkracza na teren wolności innych. Bohater, Bajkał, dusi się w zamkniętym ekosystemie…

 

Książka „Joga Nidra. Sztuka relaksacji” – Lesław Kulmatycki

Joga nidra jest sztuka relaksacji. Jest jednym ze stopni jogi klasycznej, a podstawowym jej celem jest uzyskanie stanu rozluźnienia, dobrego samopoczucia i integracji.

 

Książka „Lapidarium VI” – Ryszard Kapuściński

Lapidarium VI to ostatni tom z cyklu Lapidariów Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007).

„Lapidarium jest tekstem pisanym spontanicznie od przypadku do przypadku – jest to rodzaj pisania spontanicznego. Lapidaria stanowią taki odrębny nurt, nie powiązany innymi moimi książkami. Jest to rodzaj zapisu stanu, zapisu wrażeń i refleksji. Czasami to jest jakiś cytat, czasami fragment rozmowy, czyichś wypowiedzi. To jest luźny zbiór w formie bardzo różnych rzeczy, bo takie, jak powiadam, jest nasze myślenie – bardzo różnorodne, bardzo nieskładne, często bardzo niepowiązane. I to jest technika i forma Lapidarium”.

 

ZOBACZ AUKCJE

 

To jeszcze nie wszystko!

Za tydzień na licytację wystawię jeszcze kilka książek, w tym co najmniej dwa klasyki literatury współczesnej. Będą to „Gra w klasy” Julio Cortazara oraz „Komu bije dzwon” Ernesta Hemingwaya. Zapraszam więc do licytacji i tym samym wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • two × 5 =