W lutym pisałem o absurdalnie wyznaczonym przystanku komunikacji miejskiej na ul. Dachtery w Bydgoszczy. Wielu czytelników przyznało w komentarzach na facebooku, że Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej popełnił błąd. Pojawiły się nawet opinie o „kolejnym ośmieszeniu się” ZDMiKP. Uznałem, że sprawy nie można zaniedbać.

O co chodzi?

Ulica Dachtery, o której mowa, została została oddana do użytku w 2015 roku. Przy jej projektowaniu pomyślano o wszystkim, tylko nie o przystanku Dachtery / Chemiczna, na którym od stycznia 2016r. stają autobusy linii nocnej 31N. Prawdopodobnie w czasie jej planowania, nie uwzględniano kursów linii nocnych tą ulicą.

Przystanek został wyznaczony poprzez postawienie słupka ze znakiem i rozkładem… i to wszystko. Pasażer oczekujący na autobus lub chcący sprawdzić rozkład jazdy ma do wyboru – stać przy jezdni na trawniku (a w deszczowe dni w błocie, zimą w śniegu) albo na drodze dla rowerów. Chodnik znajduje się w odległości ok. półtora metra od znaku.

 

W okolicy skrzyżowania powstają w tej chwili dwa duże centra logistyczne – firmy Carrfour i Panattoni, więc wkrótce zwiększy się liczba pasażerów korzystających z tego przystanku.

Po drugiej stronie skrzyżowania wyznaczono parę przystanków Chemiczna / Kielecka (stają tam m.in. autobusy linii 73). Przystanki wyposażono nie tylko w wiatę, ale nawet ryflowaną kostkę chodnikową, ułatwiającą niewidomym orientację na przystanku. A na wspomnianym przystanku nie ma nic – jest trawnik, który szybko zostanie rozdeptany przez pasażerów i zamieni się w klepisko i błotko.

Natychmiast wysłałem do Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej apel o zapewnienie należytego peronu dla pasażerów oczekujących na autobus w tym miejscu – czyli przynajmniej położenie kostki chodnikowej!

 

Przystanek będzie poprawiony

Odpowiedź ZDMiKP była pozytywna.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy uprzejmie informuje, iż zgodnie z przyjętym harmonogramem, w pierwszej połowie br. zostanie wykonany peron na przystanku Dachtery – Chemiczna. Słupek przystankowy wraz ze znakiem D-15, również zyska swoją docelową lokalizację. Dziękujemy za troskę o stan infrastruktury przystankowej i złożony wniosek.

Reasumując, za jakiś czas przystanek zyska docelową formę zapewniającą pasażerom minimum komfortu przy korzystaniu z niego. Szkoda tylko, że stanie się to półtora roku po uruchomieniu przystanku.

Zapisz

Zapisz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • sixteen − 10 =