Zdjęcie prezentuje północną pierzeję Starego Rynku w Bydgoszczy. Wykonano je przed 1919 rokiem, gdy miasto znajdowało się pod zaborem pruskim, a rynek nosił nazwę Friedrichs-Platz. 

 

Fryderyk II


Przy dolnej krawędzi zdjęcia, po lewej stronie widoczny jest fragment pomnika pruskiego króla Fryderyka II. Został on odsłonięty 31 maja 1862 roku. Dokładnie w setną rocznicę koronacji Fryderyka II na króla Prus. Zdemontowano go 16 lipca 1919 roku przed powrotem Bydgoszczy do Polski i wywieziono do Piły. Ponownie stanął na rynku w czasie niemieckiej okupacji, 20 kwietnia 1941 roku – w dniu urodzin Adolfa Hitlera. W styczniu 1945 roku, po wyzwoleniu Bydgoszczy, pomnik szybko został zdemontowany i przetopiony.

 

Pierzeja


Po prawej stronie zdjęcia widoczny jest fragment wschodniej i północno-wschodniej pierzei Starego Rynku. Niestety budynki nie przetrwały do naszych czasów. Pierzeja północno-wschodnia została wyburzona podczas okupacji niemieckiej w 1940 roku (podobnie jak cała pierzeja zachodnia). Z kolei 4 kamienice wschodniej pierzei zostały częściowo uszkodzone podczas wyzwalania miasta w 1945 roku. Odbudowano je w latach 50., w zupełnie innym, ale jednolitym stylu.

 

Tramwaj


Na zdjęciu widać tory tramwajowe, które rozwidlają się na wylocie z ulicy Mostowej. Torem biegnącym w prawo, w kierunku ul. Jana Kazimierza i Zbożowego Rynku kursowała od 1888 roku pierwsza linia tramwaju (wówczas jeszcze konnego) w Bydgoszczy. Tor biegnący z rynku w kierunku zachodnim wybudowano 4 lata później – w 1892 roku.

 

Tak prezentowała się sieć tramwajowa w Bydgoszczy przed wybuchem I wojny światowej. Rozwidlenie widoczne w dolnej części schematu to właśnie Stary Rynek.

 

Inne obiekty


Poza zabudową Starego Rynku, na zdjęciu można dostrzec jeszcze kilka ciekawych obiektów. Widać dach i wieżę budynku poczty przy ul. Jagiellońskiej (wówczas Wilhelmstrasse), budynek teatru miejskiego na placu Teatralnym, komin elektrowni znajdującej się przy ul. Warmińskiego, a także wieże dwóch kościołów: Klarysek oraz kościół św. Piotra i Pawła.

A Wy, co jeszcze widzicie na zdjęciu? Piszcie!

Zapisz

One Response to Krótka historia jednego zdjęcia #1
  1. Komin widoczny na zdjęciu po prawej stronie ( za obecną ul. Jatki) to prawdopodobnie komin istniejącej w tym miejscu Łaźni Miejskiej.


[top]

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • 2 × 3 =