W jednym z pierwszych wpisów na tej stronie pisałem krótko o mojej fascynacji Gdynią – jej historią, rozwojem i architekturą. Dzisiaj wracam do tematu architektury inspirowanej morzem.

Osoby, które interesuje historia „Miasta z morza i z marzeń” i dlaczego uważam Gdynię za polski cud odsyłam do tego wpisu.

Podczas ostatniej wizyty w Gdyni kontynuowaliśmy nasze poszukiwania budynków inspirowanych morzem. Znalazłem ich jeszcze kilka.

Pierwszy budynek zaskoczył mnie, ponieważ znalazłem go bardzo blisko domu marynarza, w którym spaliśmy. O domu marynarza Akademii Morskiej pisałem już wcześniej; moim zdaniem to jedna z ikon gdyńskiego waterfrontu.

 

Waterfront (front wodny) – w urbanistyce terminem tym określa się obszary ulokowane nad naturalnym zbiornikiem wodnym, jeziorem, rzeką, bądź morzem. Z reguły jednak termin odnosi się do obszarów stykowych znajdujących się pomiędzy strukturami miejskimi a portowymi. (źródło: wikipedia)

Wracając do wspomnianego budynku, jest tam wszystko co lubię. Nowoczesna bryła, szkło, a jednocześnie dobrze wpasowane elementy marynistyczne – zaokrąglone balkony, okrągłe okna (przywołujące na myśl bulaj okrętowy) oraz zaokrąglone ściany, przypominające rufę statku.

W poprzednim wpisie zamieściłem sporo zdjęć balkonów. Wydaje mi się, że to jedna z prostszych i najtańszych form nadania budynkowi charakteru, dynamiki. Dzisiaj także kilka zdjęć ciekawych balkonów uchwyconych głównie na ulicy Świętojańskiej i przyległych do niej.

 

Kolejna willa, podobnie jak poprzednia jest współczesna formą i wykorzystanymi materiałami, ale swoją architekturą nawiązuje do przedwojennych willi w stylu marynistycznym. Znajdziemy tu zaokrąglone ściany i balkon. Uważam, że dobrze dobrano tu balustradę na tarasie. Całość robi na mnie dobre wrażenie. Jest to dom, w którym czułbym się dobrze.

 

Kolejne trzy domy mają skromniejszą formę, ale też nie można im odmówić inspiracji popularną w Gdyni architekturą.

 

Budynek BZ WBK przy ulicy Świętojańskiej 89. Nie wiem jak to się stało, że ostatnio go pominąłem. Klasyka gdyńskiego modernizmu.

 

Na koniec ponownie rzucam okiem na nowe budynki Baltiq Plaza przy ulicy Świętojańskiej. Myślę, że to będą moje ulubione współczesne budynki w tym mieście. Nowoczesne i eleganckie, a jednocześnie dobrze korespondujące z okoliczną zabudową.

 

Czy tym razem udało mi się wyczerpać temat? Pewnie nie 😉 Mam nadzieję, że następnym razem gdy będziemy w Gdyni znajdziemy kolejne budynki w morskim stylu. Na koniec zachęcam jeszcze do obejrzenia krótkiego filmu o gdyńskim modernizmie, opublikowanym na jednym z moich ulubionych kanałów na YT – Architecture is a good idea.

 

Gdyńskie śródmieście to pomnik historii

To była dla mnie niespodzianka. Znalazłem taką tablicę pamiątkową na ścianie jednego z budynków na ulicy Świętojańskiej.

 

Pomniki historii to najwyższe krajowe wyróżnienie nadawane najważniejszym zabytkom Polski i tym samym śródmieście Gdyni znalazło się w elitarnym gronie 60 zabytków o takim statusie.

 

Twój ruch, do dzieła!

Jeżeli znacie jakieś budynki w Gdyni, które powinny dołączyć do tej kolekcji – piszcie! Jeżeli macie zdjęcia ciekawych budynków w Gdyni, przyślijcie mi je na facebooku – utworzę tam album i będę je publikował.

2 Responses to Architektura marynistyczna w Gdyni. Aneks
 1. We wcześniejszym wpisie o Gdyni znalazłam zdjęcia Centrum handlowego „Batory”. Przydałby się choć krótki opis tego budynku. Część przyległa do ulicy Władysława IV to fragment burty statku, pozostała część budynku, to nabrzeże, wewnątrz budynku są pomosty łączące jedną część z drugą inspirowane trapami, jakimi ludzie wchodzili na statki na nabrzeżu Francuskim, gdzie po dziś dzień pojawiają się statki wycieczkowe. Kiedyś przy nabrzeżu Francuskim cumował m.in. Batory i Stefan Batory oraz kilka innych, znanych „pasażerów”. Wszystkie te statki pasażerskie przewiozły na inne kontynenty setki tysięcy emigrantów. W tej chwili na Dworcu Morskim, który był „ostatnim miejscem na ojczystej ziemi”, jest Muzeum Emigracji. Sam budynek jest również bardzo ciekawy, podobnie jak budynek Gdyńskiego Urzędu Morskiego na ul. Chrzanowskiego.
  A zupełnie pominiętym budynkiem, z tych nowoczesnych, jest budynek „Transatlantyk”, położony przy placu Kaszubskim, u zbiegu ulic Świętojańskiej i Derdowskiego. Nawiązuje on kształtem do pokładów statków transatlantyckich. Zresztą w tym rejonie jest więcej ładnych, modernistycznych kamienic.
  Pozdrawiam
  AZ. Gdynianka z urodzenia 😉

 2. Aaaaa !!! Jeszcze mały aneks do mojego komentarza. 2 kultowe budynki w sercu Gdyni, na Skwerze Kościuszki – Budynek Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej, od ulicy niepozorny, za to od strony basenu jahtowego – typowy klasyk modernistyczno-marynistyczny oraz budynek Akwarium Gdyńskiego z zaokrąglonym fragmentem od strony morza. No i Dom Marynarza, ale nie „studencki”, tylko przy ul. Piłsudskiego, wybudowany w 1929 roku i oddany do użytku jako „Dom Zdrojowy”.
  Oczywiście jest masa starszych i nowszych domów, które w Gdyni nawiązują do stylu modernistycznego i marynistycznego, ale można spędzić całe tygodnie na przemierzaniu uliczek i poszukiwaniu różnych kamienic i willi. Sporo ich jeszcze jest na Wzgórzu Św. Maksymiliana, na Kamiennej Górze i w Orłowie. Ale i inne dzielnice mają masę takich perełek.
  Pozdrawiam
  AZ


[top]

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • fifteen + 18 =